Kedves UEFA! A minta adott, ideje élesben is használni. 

UEFA Super Cup 2020 – Fc Bayern München – Sevilla FC

Budapest, Puskás Aréna – 2020.09.24 – 21.00 

 

Jegyezzük meg ezt a dátumot. Miért? Az első nemzetközi focikupa döntő az új Puskás Arénában. De a világnak nem ezért lesz fontos. Az első UEFA mérkőzés a COVID óta, amikor visszatérhettek nézők a lelátóra. 

A COVID vírus okozta elérte a világot, így a sportot is. A stadionok bezártak, a nézők legtöbb esetben csak TV-n vagy online követhetik az eseményeket. Az első sokk után, elkezdődött az újranyitás. Újra játszanak mérkőzéseket világszerte. A következő lépés a szurkolók visszaengedése. Jövőre labdarúgó Eb lesz, így az UEFA elemi érdeki, hogy szépen lassan visszatérhessenek a szurkolók a nemzetközi kupamérkőzéseken. A nézők távolmaradása és a gazdasági válság okozta szponzori visszalépések nehéz helyzetbe sodorták a sportvilágot. Most talán mindennél fontosabb szerepe lenne a jegybevételnek, a szurkolói ajándéktárgyak eladásának és a mérkőzésen a büfé bevételeknek. A klubok és szurkolóik együttesen számolják a napokat, amikor újra BL, EL vagy válogatott meccsen lehetnek ott rajongók a lelátón. 

A nemzeti bajnokságokban egyre több helyen már nézők lehetnek, de az UEFA eddig nem engedte. Ennek több oka is van, az esélyegyenlőség mindenképpen az egyik. Ha valahol lehetnek nézők, máshol nem, akkor felborul a pálya. A csapatoktól független állami szabályozások dönthetnek el mérkőzéseket, ami nem egyenlő a FairPlay szellemével. Ezért tenni kellett valamit.

A budapesti Super Cup (szuperkupa) döntő volt ez első ilyen teszt esemény. Rengeteg biztonsági intézkedést vezettek be. Nézzük mik voltak a legfontosabbak:

  • mindenki igyekezzen betartani a 1,5 méter távolságot ahol lehetséges
  • maszkot végig hordani kell (csak a helyünkön vehetjük le), orron és szájon is legyen
  • moss kezet amikor lehetőség van rá
  • a kapuban lázmérés volt, aki 37.8 felett van, nem léphet be a stadionba 
  • csak a jegyen meghatározott székre ülhetsz
  • lehetőleg kerüljük a kézfogást 
  • a sorban amikor mások jönnek leülni kerüljük az arc közeli kontaktusát 
  • köhögj zsebkendőbe, vagy a karod a szád elé 
  • enni és inni csak ülve a helyeden szabad
  • a sorban állásnál és közlekedésnél kövesd a kijelölt táblákat
  • nem volt merchandising shop ezzel kerülve a fertőzés lehetőségét (kézben átadott termék)
  • mobil jegy a beléptetésnél. Ehhez sem kell hozzáérnie senkinek, kapukban automatizált beléptetés. A mobil jegy az UEFA applikációjában működött. Ez garantálta, minden jegyhez tartozik egy letöltött app, így a kontakt követés megoldott. Ha valakit el kell érni, az appon keresztül biztosított. A jegy hamisítása vagy másolása sem lehetséges, mert visszakövethető minden átadás, és egy jegy csak egy appban lehet. Ha valaki átadta másnak, az nála eltűnt, az új tulajnál megjelent. Biztosak lehetünk benne ilyen jegy lesz jövőre a labdarúgó Eb-n is.    

Ezek a biztonsági követelmények voltak amik a valóságban meg is valósultak. Egyszerű bejutás, a jegy kezelés gyors és könnyű volt. A kapuhoz érve az applikációban megjelent a jegy, csak be kellett olvasni. Utána egy kapun kellett átmenni ami mérte a lázat. Minden gyors, egyértelmű és egyszerű volt. 

A biztonsági előírások működtek. Számomra a legfontosabb kérdés az volt, ezek a korlátozások és újítások zavarták-e a szurkolókat. A Sportimádók Facebook oldalon és a létrehozott eseményen megkérdeztem a résztvevőket, milyen élmény volt nekik, mi a véleményük. Zavarta-e őket vagy épp ellenkezőleg, biztonságban érezték magukat. 108 szurkoló mondta el a véleményét, amit nagyon köszönök nekik. Ez elég nagy szám ahhoz, valóban lássuk mi volt a vélemény a tesztmérkőzéssel kapcsolatban. 

 

A válaszok nagyon (meglepően) pozitívak voltak. 

“Jó volt nagyon a mobil alkalmazás”

“A lázmérés korrekt volt”

“Biztonságban éreztem magam”

“Nagyon jó volt a szervezés, csillagos 5-ös”

“Gyors volt a beléptetés”

“Nem okozott gondot a maszk hordás, a kihelyezett kézfertőtlenítő”

“Beléptetéstől a zárásig magas szintű szolgáltatás”

“Tökéletes szervezés – mosdóknál állt egy szervező és csak bizonyos számú szurkoló mehetett be egyszerre”

“Mindenhol felfestve jelölték a távolságtartást”

“A mobil jegyes beléptetés tetszett a legjobban”

“A nem használt székek le voltak pántolva – remek megoldás. A büfé előtt kötelező kézfertőtlenítés” 

“Fel sem merült a gondolat, ne lennék biztonságban”

“A jegy applikáció nagy ötlet”

“Profi szervezés, a beléptetés gyors és egyértelmű volt”

“A labdát amit, ami a közönségben landolt… amint visszakapták rögtön fertőtlenítették. Korrekt szervezés”

“Már az elején tetszett, hogy a BKK-n ingyen lehetett utazni.”

“A segítők dolgozók mind kedvesek, segítőkészek voltak”

“Nagyobb biztonságban éreztem magam mint egy bevásárlás során” 

“Az állandó tájékoztatás is brilliáns volt”

 

Amiben javulni lehet:

“A maszk ellenőrzése lehetne szigorúbb”

“Szégyen, hogy 30%-os kapacitással üzemelő stadion büféiben a félidőre elfogyott minden étel… miközben elég húzós árak”

“Túl sok volt az útlezárás a stadion környékén”

“Kicsit sokat kellett gyalogolni metrótól a kapuhoz, emiatt többen morogtak” 

“Éjszakai tömegközlekedés a meccs után, ha hosszabbítás van, lehetne sűrűbben a járatok, figyelnek rá”

“Nagyon jó lenne kívül kerékpár tároló azoknak akik 2 keréken érkeznek”

 

Összességében azt hiszem a Puskás Aréna, a szurkolók és az UEFA teszt eseménye is átment a vizsgán. LEHET NÉZŐKKEL MÉRKŐZÉST SZERVEZNI A COVID IDŐSZAK ALATT IS. 

Sőt! Az a véleményem ez az időszak olyan újításokat is bevezetett mint a mobil jegy, amit nem csak az UEFA, hanem minden sporteseményen kötelezővé tenném. Gyors, egyszerű, biztonságos, egyértelmű. Nem kell mellé szurkolói kártya, hiszen az app magában tudná kezelni azokat az információkat is. Milyen egyszerű lenne. A büfében legyen nagy választék, mert az emberek szeretnek fogyasztani. Ne egy szükséges rossz legyen, hanem a szurkolói kiszolgálás egyik legfontosabb eleme, és a mérkőzésnapi bevétel fontos pillére. Mivel nincs a Puskásban parkoló, cserében legyen meccsnapon jeggyel a tömegközlekedés ingyenes, figyeljünk a kerékpárral vagy motorral érkezőkre, kialakított parkolóval, sisak megőrzővel. Ne csak COVID alatt, hanem utána is legyenek kézfertőtlenítők és legyen rendezett sor a büfé előtt és a WC-nél. Pár dolog amit a vírus ránk kényszerített, de ha ezeket megtartjuk, elmondhatjuk, ez az időszak hozott kedvező változásokat is. 

Kedves UEFA! A minta adott, ideje élesben is használni.