A végtelenség jelében helyezkednek el a 2020-as tokiói helyszínek

A 2020-as tokiói olimpia és paralimpia helyszínei gondosan átgondolt koncepció mentén lettek kiválasztva. A város maximálisan kihasználja a már meglévő infrastruktúrát, mivel a stadionok és sportcsarnokok egy része már a korábbi, 1964-es tokiói olimpia során is használatban volt. 

A 2020-as tokiói olimpia helyszínei – a két gyűrű metszéspontjában az olimpiai falu. Forrás: Tokyo 2020

A “végtelen izgalom” koncepciója köré szerveződő helyszínek két zónára oszlanak, az egyik az olimpiai “Örökség zónája” (angolul „Heritage zone”), a másik pedig a “Tokiói Öböl” (“Tokyo Bay Zone”) nevet kapta. Ezutóbbi az innovatív, dinamikus városi fejlődést szimbolizálja, míg az “Örökség zónája” a korábbi, Tokióban rendezett 1964-es olimpiai játékok ikonikus helyszíneit soroltatja fel.

Érdekesség és megfontolt szervezés eredménye, hogy a két zóna rajzolata az végtelenség jelét adja ki. A jel a sport iránti szenvedélyt, az olimpikonok elkötelezettségét, a jövő fiatalságába vetett hitet, és a folyamatosan megújuló olimpiai törekvést testesíti meg. Az olimpiai falu e két zóna metszéspontjában helyezkedik el, a tokiói olimpiai játékok szimbolikus szívében. Ez a sportolók szempontjából sem utolsó, ugyanis a helyszínek nagy része az olimpiai faluból fél órán belül megközelíthető. 

Az olimpiai és paralimpiai falu – 26 000 fő befogadására lettek tervezve. Forrás: Tokió város Önkormányzata

Az “Örökség zónájában” számos helyszín már az 1964-es olimpia során is használatban volt. A 68 000 főt befogadó és jelenleg újjáépülő tokiói Nemzeti Olimpiai Stadion a nyitó- és záró ünnepségek mellett az atlétikai és labdarúgó mérkőzéseknek is otthont ad. Érdekessége, hogy az eredeti, Zaha Hadid által tervezett, teknősbékára emlékeztető látványtervet Abe Sinzó japán miniszterelnök megvétózta, mivel az egyre növekvő kivitelezési költségek miatt lassan a világ legdrágább sportlétesítménye lett volna. Helyette egy sokkal egyszerűbb, hagyományos tervet fogadtak el és építenek meg 2020-ra.

A Tokiói Nemzeti Stadion látványterve. Forrás: Tokyo 2020

Számos sportág, mint például az asztalitenisz, tollaslabda, kézilabda, para-kézilabda, kerekesszékes rögbi, a lovassportok egy része, valamint a labdarúgás, cselgáncs (vagy más néven dzsúdó, amely az 1964-es tokiói olimpián szerepelt első alkalommal az olimpiai sportágak között), ökölvívás, karate, súlyemelés, és atlétika a korábbi olimpiai helyszíneken kerülnek megrendezésre.

A Nippon Budokan a japán harcművészet – elsősorban a dzsúdó – spirituális központja. Fotó: Tokyo 2020

 

Tatsumi úszó- és vízilabdacentrum. Fotó: Tokyo 2020

A kompaktabb elrendezésű és új létesítményekkel büszkélkedő „Tokiói Öböl” olyan sportágaknak ad otthont, mint például a röplabda, kerekesszékes kosárlabda, torna, biciklis sportok, gördeszka, tenisz és kerekesszékes tenisz. A vízi sportok (melybe  például beletartozik az úszás, vízilabda, és a maratoni úszás is), a triatlon, 3×3-as kosárlabda, strandröplabda, taekwondo, birkózás, vívás, és az ülőröplabda is ebben a zónában kerülnek megrendezésre, de hokistadion és kajak-kenu pálya is lesz itt.

 

Az újonnan épülő Ariake aréna 15 000-es kapacitása az olimpián a röplabdának ad otthont, később sport- és rendezvényközpontként hasznosítják. Forrás: Tokyo 2020
A vívásnak, taekwondonak és birkózásnak otthont adó Makuhari Messe. Forrás: Tokyo 2020

Számos sportág Japán-szerte kerül megrendezésre. Ilyen a szörf, lövészet, kosárlabda, golf, vitorlázás, bicikli, labdarúgás, baseball és softball valamint a maratonfutás, melynek helyszínét nemrég helyezték a fővárosból az északibb területekre.

Yokohama nemzetközi stadionja. Fotó: Tokyo 2020
Saitama szuperaréna, fociszentély. Forrás: Tokyo 2020

Egyébként az olimpiai szervezőbizottság által közzétett videóban nagyon érdekes madártávlati áttekintésben ismerkedhetünk a helyszínekkel (angol nyelven). A kiutazó szurkolók számára pedig a Magyar Olimpiai Bizottság fordításában készült helyszín-gyűjtemény adhat támpontot az utazásszervezéshez és a helyszíni tájékozódáshoz. Itt azt is láthatjuk, hogyan lehet egy-egy helyszínre metróval vagy tömegközlekedéssel eljutni.

 

Források:

www.tokyo2020.org 

http://olimpia.hu/tokio-2020-helyszinek

https://sports.yahoo.com/20-things-know-2020-olympics-tokyo-134040518.html

https://sports.yahoo.com/sneak-peek-tokyo-2020-olympic-slideshow-wp-061106586/photo-p-national-stadium-photo-courtesy-photo-061106525.html