12 érdekesség a tokiói olimpiai játékokról

A tokiói olimpia hivatalos magyarországi jegyértékesítő partnereként és igazi sportrajongóként izgatottan várjuk az idei nyári játékokat. Összegyűjtöttünk néhány érdekességet:

  1. Tokió már másodjára ad otthont olimpiának – a legelső tokiói nyári olimpia 1964-ben volt. Japán az Egyesült Államok és Franciaország után a harmadik legnépszerűbb olimpiai helyszín, ugyanis a két nyári olimpián kívül rendezett már két téli olimpiát is (Sapporo és Nagano, 1974 és 1998).
  2. Az olimpia megrendezésének jogáért Isztambul és Madrid is indult, de Tokió nyert. A döntéshozatalt nehezítette pár tényező, többek között a fukushimai atomerőmű-katasztrófa miatti aggodalom, de végül sikerült a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot megnyugtatni a helyszínek biztonságáról.
  3. A japánok közösségi szemlélete a szervezésben is visszaköszön: a tokiói olimpia kabalafiguráit 6.5 millió általános iskolás szavazata alapján választották ki.
  4. Borzasztóan drága olimpia lesz: a legfrissebb számítások szerint az összkiadások nagyságrendileg 20 milliárd dollárra rúgnak, bár a sochi-i téli olimpia 50 milliárd dollárba került, úgyhogy ez is viszonyítás kérdése…
  5. Tokió a jövő technológiájának felvonultatására készül: önvezető autók, reptéri csomaghordó robotok, arcfelismerő beengedő rendszerek, nem beszélve a milliónyi kameráról és kütyüről, ami a biztonságért felel.
  6. A megnyitón igazi hullócsillag-esőt láthatunk majd. Az olimpiák nyitó- és záróünnepsége mindig nagy látványosság, nem csoda, hogy idén is igazi érdekességgel indulnak a játékok. A meteor-esőért az ALE Co. űr-startup felel – „Sky Canvas” néven futó projektjük során szatellitát küldenek fel az űrbe, mely részecskéket lő ki. A kigyulladó részecskékből lesz a hullócsillag-eső.
  7. Tokió az egyik legbiztonságosabb város. Míg Rióban aggódhattunk a biztonságunkért, addig idén minden bizonnyal nem lesz ilyen probléma, hiszen Tokiót évek óta az egyik legbiztonságosabb városként tartják számon. Egy 2017-es tanulmány szerint nemcsak az egészségügyi szolgáltatások kiválóak, de az online- és közbiztonság is.
  8. Összesen 339 aranyérmet lehet majd nyerni a játékok során, melyeket újrahasznosított elektronikai cikkekből készítenek. Az érmek régi telefonokban és számítógépekben található nemesfémek újrahasznosításával készülnek.
  9. Rettenetes tömeg lesz… ez nem újdonság! A tokiói metró már így is zsúfolásig tele, ehhez jön még a nagyságrendileg 600,000 külföldi látogató. A hatóságok ezért óvintézkedésből elköltöztetik a világ egyik legnagyobb halpiacát, ösztönzik az otthonról való dolgozást és a tömegközlekedés kerülését.
  10. Öt új sportág kerül fel az olimpiai palettára, így összesen 33 versenyszám lesz. Visszatér a baseball és softball az olimpiai sportágak közé, amelyek 2012-ben és 2016-ban kimaradtak. Az új versenyszámok közül dobbant a karate (mégiscsak Japánban leszünk), de a gördeszkásoknak (Shaun White!), sportmászóknak, és szörfösöknek is szurkolhatunk.
  11. Nem oszthatunk meg videókat az olimpiáról. Bár a fotók jogait is a szervezők birtokolják, de ezek megosztását engedélyezték a közösségi platformokon, a hang- és videó fájlokat azonban nem.

+1   Hosszú Katinka és Katie Ledecky párbajra készülhetünk! Katie Ledecky 15 évesen debütált a londoni olimpián, napjaink egyik legnagyobb úszótehetsége. Rióban négy aranyat és egy ezüstöt nyert, így az olimpiák történetének legsikeresebb amerikai sportolónője lett az egy játékon nyert érmek tekintetében. Emellett egy századmásodperccel megdöntötte Hosszú Katinka 2012-es amerikai egyetemi rekordját 400 yardos vegyesúszásban. Tudjuk, ki a jobb 🙂

Kedvet kaptál, hogy Tokióba utazz? Olimpia jegyek itt kaphatók

 

Kép

Japán gyerekek fotózkodnak az olimpia három potenciális kabalájával, 2017-ben

KAZUHIRO NOGI / AFP – Getty Images, file nbcnews.com